Звертаємо увагу!   З 1 січня 2025 року стартувала компанія декларування за 2024 рік

 

Відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єкти декларування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Тобто щорічна декларація подається в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

На підставі наведеного вище просимо усіх суб’єктів декларування, в тому числі які припинили у 2024 році діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виконати вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та своєчасно, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2025року, подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (в тому числі щорічну декларацію за 2024 рік після звільнення).

Одночасно звертаємо увагу, що за неподання або несвоєчасне подання декларації чинним законодавством передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність.

єПідтримка, Національний кешбек, Зимова підтримка, Пакунок малюка: як декларувати отриману допомогу (роз’яснення НАЗК від 06.01.2025р.)

Державні програми соціальної підтримки стали важливим інструментом допомоги громадянам у різних життєвих ситуаціях. Проте отримання таких виплат має свої особливості, зокрема в частині їх декларування. 

Чи потрібно декларувати різні види державної допомоги, зокрема програми «єПідтримка», «Національний кешбек», «Зимова підтримка» та «Пакунок малюка» - читайте нижче.

Державна програма «єПідтримка» була започаткована наприкінці 2021 року з метою підтримки українського бізнесу, який постраждав від пандемії COVID-19. На той момент в межах програми держава надавала українцям, які пройшли повний курс вакцинації, 1 000 грн.  Ці кошти можна було витратити тільки на певні товари та послуги, підтримуючи українського виробника. Вони не потребували декларування.

Однак, з березня 2022 року програма «єПідтримка» була переорієнтована на допомогу людям, які втратили роботу через повномасштабне вторгнення росіян. Вона передбачає отримання певними категоріями людей  6,5 тис. грн.  На відміну від «ковідної тисячі», які надавалися виключно в безготівковій формі, і які неможливо було монетизувати, ці кошти не мають обмежень на використання — їх можна знімати готівкою або переказувати на інші рахунки. Для цілей декларування  ці гроші є доходом та потребують відображення в декларації.

Програма Національного кешбеку «Зроблено в Україні» є державною грошовою допомогою для покупців товарів та послуг українського виробництва. Кошти в межах цієї програми зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий покупцем в одному з українських банків.

Національний кешбек вважається доходом, і тому його необхідно декларувати відповідно до загальних правил. 

Розмір одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» становить 1 000 грн. Кошти в межах «Зимової підтримки» зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий в одному з уповноважених банківських установ України. Для деяких категорій громадян, визначених у постанові, виплата здійснюється через АТ «Укрпошта». 

Оскільки «Зимова підтримка» є доходом, її потрібно задекларувати за загальними правилами. 

«Пакунок малюка» — це безповоротна адресна допомога для сімей, в яких народилася дитина. Допомога може надаватися як у вигляді пакунка з товарами, так і у вигляді грошової компенсації.

Якщо допомога виплачується грошима, вона вважається доходом і повинна бути зазначена в декларації як соціальна допомога.

Державні програми соціальної підтримки стали важливим інструментом допомоги громадянам у різних життєвих ситуаціях. Проте отримання таких виплат має свої особливості, зокрема в частині їх декларування.

26.12.2024 НАЗК надано роз’яснення з питання : Чи є доходом одноразова державна грошова допомога «Зимова підтримка»?

Одноразова державна грошова допомога «Зимова підтримка» (далі – грошова допомога «Зимова підтримка») передбачена Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (далі – Порядок про Зимову підтримку), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 № 952 (далі – Постанова № 952).

Розмір грошової допомоги «Зимова підтримка» – 1 000 грн (абз. 2 п. 8 Порядку про Зимову підтримку»).

Кошти грошової допомоги «Зимова підтримка» зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання «Кешбек "Зроблено в Україні"» (далі – спеціальний рахунок), відкритий фізичною особою-покупцем в одному з уповноважених банків України (пп. 4 п. 9, абз. 4 п. 10 Порядку про Зимову підтримку).

Категоріям осіб, визначених у п. 9 Порядку про Зимову підтримку, кошти грошової допомоги «Зимова підтримка» надається через АТ «Укрпошта».

Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» (у т. ч. щодо коштів відповідно до Порядку про Зимову підтримку), та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми є Міністерство економіки України (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, затвердженого Постановою № 952).

Отже, грошова допомога «Зимова підтримка» є доходом, відомості про який підлягають декларуванню за загальними правилами.

Під час внесення інформації до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації рекомендується:

  • у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»; 
  • у полі «Зазначте, який саме» вказати «Грошова допомога "Зимова підтримка"»;
  • у полі «Джерело (джерела) доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»;
  • у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»;
  • у полі «Код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зазначити «37508596»;
  • у полі «Найменування юридичної особи» обрати «Міністерство економіки України».

Відомості про банківську установу, у якій відкрито спеціальний рахунок, підлягають відображенню у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у субʼєкта декларування або членів його сімʼї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації за загальними правилами 

Про те, як декларувати отриману допомогу єПідтримка, Національний кешбек, Зимова підтримка, Пакунок малюка та інші соціальні виплати - читайте за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83326/ 

Сторінка Національного агенства з питань запобігання корупціїhttps://nazk.gov.ua/

Ресурс Telegram каналу Національного агенства: https://t.me/NAZK_gov_ua

Дані контакт-центру для допомоги декларантам: +38(044)2000694 та електронної скриньки для вирішення технічних питань: support@nazk.gov.ua.

Нормативно-правова база

Процедура запобігання та виявлення корупції регулюється такими нормативно-правовими актами:

Зміни ЗУ в умовах воєнного стану:

Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану

Про особливості застосування законодавства у сфері запобігання корупції щодо вартості подарунків в умовах воєнного стану

Роз'яснення НАЗК на час воєнного стану:

Роз’яснення НАЗК від 28.02.2022 р. №2 

Роз’яснення НАЗК від 01.03.2022 р. №3  

Роз’яснення НАЗК від 07.03.2022 р. №4 

Роз’яснення НАЗК від 14.03.2022 р. №5  

Роз’яснення НАЗК від 14.03.2022 р. №6 

Роз’яснення НАЗК від 12.05.2022 р. №7 

 Декларування

 

З 1 січня 2025 року стартувала компанія декларування за 2024 рік

Декларування  - один із найбільш ефективних інструментів запобігання корупції у публічному секторі.  Завдяки запровадженій системі е-декларування сьогодні кожен громадянин може дізнатися, які статки має посадовець, який отримує заробітну плату з коштів державного бюджету.  

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єкти декларування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Тобто щорічна декларація подається в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Суб’єкт декларування упродовж 30 днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію.

У разі самостійного виявлення суб’єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб’єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтверджувальні документи. Подані суб’єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті Національним агентством під час повної перевірки цієї декларації.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оновило роз’яснення до кампанії декларування за 2024 рік, врахувавши зміни у законодавстві та зворотний зв'язок декларантів. Оновлені роз’яснення допоможуть суб’єктам декларування уникнути типових помилок та швидше зорієнтуватися в питаннях, які викликають сумніви.

Що нового в роз’ясненнях?

  1. Роз’яснення приведені у відповідність до законодавчих змін, які відбулися з моменту тогорічної кампанії декларування.
  2. Додано роз’яснення з актуальних питань, зокрема щодо державної програми підтримки українських виробників «Національний кешбек», грошової допомоги за програмами «Зимова підтримка», «єВідновлення», «єОселя»;
  3. Роз’яснення доповнено практичними прикладами, а ключові моменти –  виділено для привернення уваги.

Оновлені матеріали вже доступні в Базі знань НАЗК. Коротко з зі змінами та доповненнями до роз’яснень щодо фінансової доброчесності можна ознайомитися на сайті НАЗК в розділі База знань http://surl.li/sidzli

Також слід звернути увагу, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) забезпечує контроль та перевірку декларації посадовців, аби виявити, чи всі суб’єкти декларування подали декларації та чи відповідає вартість їхнього майна та витрати доходам.   У разі виявлення порушення суб’єкт декларування може бути притягнутий до: 

  • Адміністративної відповідальності - якщо сума виявлених недостовірних відомостей відрізняється від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. За таке порушення суд може зобов’язати суб’єкта виплатити штраф.
  • Кримінальної відповідальності - якщо сума недостовірних відомостей відрізняється від достовірних відомостей на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів, суб’єкту декларування може загрожувати штраф або громадські роботи, а також позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю. Якщо сума недостовірних відомостей перевищує достовірні на суму понад 4000 прожиткових мінімумів, передбачено покарання у вигляді штрафу, громадських робіт або обмеження волі, а також позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
  • Дисциплінарної відповідальності - якщо сума виявлених недостовірних відомостей не перевищує 100 прожиткових мінімумів.

Також чинним законодавством передбачено адміністративну і кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання декларації  суб’єктом декларування.

Подавайте декларації вчасно та без помилок.

Слідкуйте за новинами на сайті та у соціальних мережах на офіційних сторінках НАЗК .

Застереження! Опублікована вище інформація є чинною станом на дату публікації, може оновлюватися відповідно до змін законодавства та/або доповнюватися на основі запитів користувачів. Радимо орієнтуватися на роз’яснення, викладені у Базі знань (https://wiki.nazk.gov.ua/), адже саме тут вони систематично оновлюються та є найактуальнішими.

 

Повідомити про корупцію: https://whistleblowers.nazk.gov.ua

Поширити: